Ankara booked.net
+19°C

13-05-2021
Fisun PEYNİRCİOĞLU

Fisun PEYNİRCİOĞLU

BAYRAMLAR Anlamı
fisunlaizmirim@hotmail.com

 Bayram, belli bir manası olan dini veya milli gün veya günlerdir. Bayram coşkunun, eğlenmenin, kutlamanın simgesidir. Ülkemizde ve tüm dünyada bayramlar, güzelliklere, iyiliklere vesile olmaktadır. Bayram günlerinde insanlar daha mutlu, huzurlu ve stressiz olurlar. Çünkü daha öncesinden psikolojilerini böyle anlamlı ve güzel günlere hazırlarlar.


 Ülkemizde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki ini ve birçok da resmi veya milli bayram kutlanmaktadır. Hepsi de coşku içinde kutlanır. Özellikle dini bayramların etkisi biraz daha fazla olmaktadır. Bu bayramlarda, insanlar günler öncesinden hazırlık yapmaya başlar, evlerini bayrama hazır hale getirirler. Ülkemizin dört bir köşesinde geleneklere, örf ve adetlere uygun etkinlikler düzenlenir, temizlikler yapılır, badanalar, boyamalar başlar. Yöresel birçok yiyecek içecek hazırlanır. Bayram günlerini en güzel şekilde kutlayan ülkemiz, bu anlamlı ve güzel günleri çoğu güzelliğe bir vesile olarak da görürler. Örneğin birbirine düşman veya küs kişiler bayramda barıştırılır, araları düzeltilir.

 

Bayramda küs kalmak, toplumumuzca hoş karşılanmaz. Ayrıca Ramazan ve Kurban bayramları, komşularımızı, akrabalarımızı, uzaktaki tanıdıklarımızı ziyaret edip gönüllerini hoş etmemiz için de güzel bir vesiledir. Bu güzel günlerin dolayısı ile herkes büyüklerini ziyaret eder, misafirperverlik duygusu zirvelerini yaşar. İnsanlar temizliğe daha fazla dikkat eder, en güzel giyeceklerini giyer ve iyilik yapmaya da daha yakın olurlar.

   Türkiye’de bayramlar eski coşkusunu yitirmiş sayılsa da tamamıyla anlam ve önemini kaybettiği söylenemez. Bu geçici dünya hayatındaki koşuşturmalarımızı, yorgunluklarımızı, üzüntülerimizi bir kenara bıraktığımız bayram günlerini en güzel şekilde geçirmek elbette ki biz insanların hakkıdır.

 


 Dünya da ve ülkemizde yaşanan bu virüsten dolayı ne  yazık ki .Sevdikleriniz ile birlikte birarada olamıyoruz.

 

 Gönüllerle,ruhlarla,kalplere o güzel bağlar kurularak hep bir arada bu güzellikleri yaşamamız ve ileri ki gelecek yillarda hep birlikte olmak dileğiyle. 

 

Mutlu,sağlıklı, huzur dolu bayramlar geçirmeniz dileğiyle. 

Herkesin Bayram-ı kutlu olsun.

Mutlu Bayramlar 

SEVGİYLE ve Sağlıcakla kalın.....

Bu makale 540 defa okunmuştur.
MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUMgazete manşetleri 
ANKETİMİZE KATILIN

Türkiye'nin Son Durumu?

35.7%

21.4%

14.3%

28.6%


PUAN DURUMU

E-BÜLTEN ABONELİĞİ